Cały sezon „The Last of Us” w jeden wieczór? W dobie popularności serwisów streamingowych oglądanie filmów i seriali to bardzo powszechny sposób na odpoczynek. W badaniu „Godzina dla Oka”[1] zapytano respondentów, jak spędzają swój czas wolny – 56% z nich odpowiedziało, że przeglądając media społecznościowe lub oglądając telewizję/platformy streamingowe. Chociaż śledzenie kolejnych odcinków ulubionego serialu jest z pewnością jedną z najbardziej odprężających i wciągających form spędzania czasu, to jednak bardzo często zapominamy o profilaktyce naszych oczu oraz o tym, że one wtedy nie odpoczywają.
Jak nauczyć się spędzać czas wolny, by było to korzystne zarówno dla ciała, jak i samopoczucia? Podpowiada Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
Jak zaplanować sobie wolny czas, by nasze oczy były nam wdzięczne?
We wszystkim w życiu należy zachować umiar, nie inaczej jest ze spędzaniem wolnego czasu przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona. Nałogowe oglądanie seriali doczekało się nawet swojej własnej nazwy – binge-watching. To termin określający osoby, które maraton filmowy rozciągają do granic, często kończąc oglądanie w późnych godzinach nocnych. Brzmi znajomo? No właśnie! Większości z nas kilkukrotnie z pewnością zdarzyło się podobnie relaksować. Siedzenie przed ekranem telewizora bez żadnych przerw jest coraz powszechniejszym zjawiskiem.
Choć pozornie binge-watching jest niegroźny, może mieć bardzo niekorzystne skutki dla naszego wzroku. Według raportu „Godzina dla Oka” przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i nie licząc snu – nie mają kiedy odpoczywać. Wyżej wymienione badanie wskazuje, że 85% aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77% z nich wiąże się z korzystaniem z ekranu.
Nasze oczy, by prawidłowo funkcjonowały muszą odpoczywać też w ciągu dnia. Co można zrobić, by dać im chwilę wytchnienia?
- Każdy z nas powinien w trakcie dnia znaleźć godzinę, kiedy odkładamy telefon i całkowicie odcinamy się od mediów i przede wszystkim – ekranów. Zainwestujmy ten czas w siebie. Nasz organizm z pewnością podziękuje nam, jeśli zwiększymy swoją aktywność fizyczną. Mogą to być ćwiczenia fitness, pływanie, taniec, jazda na rowerze – znajdźmy coś, co sprawia nam przyjemność. Ruch pozytywnie wpływa na cały organizm, dotlenia go i poprawia krążenie, także narzędzie wzroku. Twoje oczy chcą być w dobrej formie razem z tobą! – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
Jakie jeszcze aktywności wpłyną pozytywnie na nasz wzrok?
Alina Adamowicz podpowiada:
· Ugotuj coś fajnego lub zrób pyszny deser! Na pewno jest jakiś przepis, którego nigdy nie miałeś/aś czasu przygotować.
· Spotkaj się z przyjaciółką lub przyjacielem, zróbcie sobie wspólny odpoczynek od ekranów, na przykład grając w gry planszowe lub po prostu rozmawiając.
· Usiądź wygodnie i posłuchaj swojej ulubionej muzyki. Muzyka ma zdolność do budzenia różnych emocji. Możesz sprawdzić, jak spodobają Ci się gatunki, których na co dzień nie słuchasz lub płyty, których jeszcze nie miałeś/aś okazji sprawdzić.
· Zrób sobie relaksującą kąpiel, każdy zasługuję na chwilę luksusu!
· Po prostu nie rób nic. Poleż spokojnie i pogłaszcz swojego kota lub psa. Nie dość, że podziękują Ci oczy, to jeszcze Twój ukochany pupil.
- Jeśli ktoś ma ulubiony serial i nie potrafi bez niego wytrzymać ani minuty, to może zagospodarować swój wolny czas wokół tej produkcji. Możemy kupić tematyczne puzzle, bądź – jeśli to możliwe – wybrać się na spacer w miejsce, w którym były kręcone sceny, to z pewnością poprawi nastrój. Podoba wam się muzyka z intra serialu? Dlaczego więc nie spróbować nauczyć się grać melodii na jakimś instrumencie! Jeśli nigdy nie mieliście doświadczenia z muzyką – tym lepiej, nauczycie się czegoś nowego – mówi Alina Adamowicz.
Serial przed snem to zły pomysł! Zadbajmy o odpowiednią jakość naszego wypoczynku
Respondenci raportu „Godzina dla Oczu” odpowiedzieli, że przed snem najczęściej oglądają telewizję, bądź platformy streamingowe (53%), przeglądają media społecznościowe (35%), czytają książki (28%), a nawet grają w gry wideo (10%). W zdecydowanej większości, bo aż w 83% są to aktywności, które męczą wzrok, a 71% z nich wiąże się z korzystaniem ekranu. Tylko 30% aktywności, które wykonujemy przed snem, nie angażują naszych oczu.
Korzystanie z urządzeń, które emitują tzw. światło niebieskie, przed snem wpływa bardzo niekorzystnie na wzrok, a także na jakość snu. Przed pójściem spać powinniśmy zadbać o odpowiedni nastrój i „przygotować” nasz organizm do wypoczynku. Zamiast przeglądać media społecznościowe, czy oglądać zmęczonym wzrokiem następny odcinek serialu możemy zamknąć oczy i wykonać ćwiczenie wizualizacyjne.
- Wizualizacja polega na zaangażowaniu wszystkich naszych zmysłów i wyobrażaniu sobie sceny, w której czujesz się komfortowo, będąc wolnym od napięć i niepokoju. Dodajmy sobie jak największą liczbę doznań i emocji. Wybierz najbardziej uspokajające dla ciebie miejsce – plaża, góry, zielony las, a może rodzinny dom. Zamknij oczy i wyobraź sobie wymarzone miejsce tak mocno, jak tylko potrafisz – wszystko, co można zobaczyć, usłyszeć, powąchać i poczuć. Zanurz się w tym wyobrażeniu na kilkadziesiąt sekund – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/caly-sezon-serialu-w-jeden-wieczor-sprawdz-co-grozi-binge-watcherom